Ile musimy pić wody, czyli jak prawidłowo nawadniać organizm?

Nie ma wątpliwości co do tego, że minimum dziennego spożycia wody to 2, 5 litra. Choć wszystko tak naprawdę zależy od naszej płci, aktywności fizycznej, czy nawet liczby spożywanych posiłków. Pić należy ciągle, nawet jeśli nie czujemy pragnienia. Ale czy jest jakaś górna granica spożycia płynów i jak z tym wszystkim nie przesadzić?

Wysiłek, a woda
Niezmiernie ważne podczas treningu jest prawidłowe nawadnianie organizmu. Przyjmuje się, że na każdy kilogram ciała powinno się spożywać ok. 50 ml wody. Z tym, że limit całości nie powinien być większy niż 4 litry. Zawsze przed, jak i po treningu należy dostarczyć do organizmu minimum 2 szklanki wody. Osobom, które ćwiczą intensywniej na pewno pomogą płyny izotoniczne. Są one bardziej kaloryczne, ale w przeciwieństwie do samej wody, dostarczają niezbędnej energii.
Czynniki wpływające na spożycie wody
To, ile nasz organizm potrzebuje wody, jest zależne od wielu czynników. Nie tylko płeć, czy aktywność fizyczna jest tu wyznacznikiem. Także klimat w jakim żyjemy, czy temperatura powietrza w jakiej przebywamy. Poza tym osoby na diecie błonnikowej oraz tej z wysoką zawartością białka, również powinny sięgać po napoje częściej. Zaparcia, gorączka, czy infekcje dróg moczowych są stanami, gdzie spożycie płynów jest bardzo istotne, a zatem musi być zwiększone.

Odwodnienie i zatrucie
Odwodnienie organizmu jest wynikiem niedostatecznego poziomu nawadniania organizmu. Zmęczenie i pogorszenie samopoczucia to dopiero początek. W momencie, gdy poziom wody w organizmie spada mamy bóle głowy, zawroty i problemy z koncentracją. Spada również nasza temperatura ciała. Jeśli w porę nie sięgniemy po napój, grozi nam zaczerwienienie skóry, kurcz mięśni, a nawet omdlenie. Znaczenie odwodnienie organizmu może wywoływać chwilowe halucynacje i utraty świadomości. Gdy poziom wody spadnie poniżej 20% może nawet prowadzić do śmierci.
Ważne przy dziennym spożyciu wody jest, aby nie przesadzić w drugą stronę i nie doprowadzić do zatrucia. Zbyt duża ilość wody w naszym organizmie może rozcieńczyć stężenie sodu, co jest bezpośrednią przyczyną nieregularnego bicia serca, ucisku mięśni i nerwów oraz napadów padaczkowych. Zatrucie woda często występuje u sportowców, którzy to ze względu na nadmierne pocenie się i utratę elektrolitów i wody, mogą nadmiernie próbować wyrównać poziom nawodnienia organizmu. Również niemowlęta są narażone na zatrucie poprzez spożycie kilku butelek płynów dziennie.

Po co pić wodę?
Woda i ogólnie napoje odgrywają istotną rolę w naszym organizmie. Nie tylko regulują temperaturę naszego ciała, ale też przyczyniają się do powstawania licznych procesów metabolicznych w organizmie. Woda nawilża nasze stawy, oczy i śluzówki. Poza tym dzięki spożywanej wodzie odbywa się transport składników odżywczych i wydzielanie szkodliwych czynników przemiany materii. Poza tym woda nie tylko idealnie nawadnia naszą skórę, ale też redukuje cellulit, dodaje energii i redukuje zmęczenie. Lepsze funkcjonowanie nerek, zwalczanie skurczy, poprawa pamięci i koncentracji to równi ważne procesy, na które wpływ ma dzienne spożycie napojów.
A jak prawidłowo nawadniać organizm?
Nie tylko to co pijemy, ale jak, wpływ na lepsze nawodnienie organizmu.
- Trzeba pamiętać, aby pić często, ale małymi łykami. Duża ilość na raz nie ugasi pragnienia,
- Zawsze do pół godziny przed treningiem należy sięgnąć po szklankę napoju, a w trakcie ćwiczeń regularnie nawadniać organizm,
- Spożycie wody jest nam potrzebne. Także wszelki soki, owoce i warzywa oraz zupy spożyte w ciągu dnia nawadniają organizm,
- Alkohol, wbrew pozorom, nie gasi pragnienia, lecz wzmaga odwodnienie. Zawsze po wypiciu alkoholu należy sięgnąć po szklankę wody.
Należy uświadomić sobie, że woda jest istotnym czynnikiem wpływającym na funkcjonowanie naszego organizmu. Dlatego pić należy ją ciągle, nie zależnie od odczuwanego pragnienia.