Jak pokonać jesienny spadek formy?

Jesienna depresja” – tak wiele osób opisuje czas, w którym to słońce zachodzi o wiele szybciej niżeli w letnie wieczory. Nadchodzi jesień, potem zima. Większości z nas faktycznie odczuwa ten czas dosyć boleśnie.

Głównie do naszego gorszego nastroju przyczynia się tutaj mała ilość słońca, a czasami nawet jego brak. Oprócz tego nie mamy siły, rezygnujemy z ćwiczeń, które tak chętnie wykonywaliśmy podczas letnich dni.

Teraz nawet nie mamy na to ochoty. Nasz organizm zupełnie zmienia rytm. Odczuwamy to psychicznie i fizycznie. Najczęściej wymieniamy takie skutki jak gorsze samopoczucie, jesteśmy zmęczeni bardziej niż wcześniej, mamy mało energii, dodatkowo często pojawiają się bóle głowy. Dzieje się tak głównie za sprawą wyżej wspominanego słońca, które można powiedzieć „ładuje” nasz organizm. W lato zazwyczaj nie możemy narzekać na jego brak, stąd też możemy liczyć na produkcję endorfin, dzięki którym czujemy się o wiele lepiej, jesteśmy bardziej pobudzeni. Zważmy również uwagę na to, że podczas letnich dni jemy dużo owoców i warzyw. A to przecież „bomby” witaminowe. Podczas zimy ciężko je znaleźć na naszych talerzach. Na szczęście to wszystko możemy nieco zniwelować. A zacząć należy od samej diety – musi ona zawierać odpowiednią ilość wartości energetycznej.

Ciężko jest ją wypełnić, ale na szczęście w aptekach znajdziemy mnóstwo sprawdzonych suplementów diety, które nam w tym pomogą. Dzięki nim dostarczymy naszemu organizmowi niezbędne witaminy i minerały. To już powinno postawić nasz organizm do stanu używalności. Ale to jeszcze nie wszystko. Aby skutecznie pokonać jesienny spadek formy warto do diety włączyć także aktywność fizyczną.

Możemy ćwiczyć nie tylko w siłowni czy klubach, ale także w domu czy na dworze. Nie usprawiedliwiajmy się pogodą – wystarczy dobrze się ubrać. Jeśli nie chcemy zbytnio się pocić na świeżym powietrzu, wyjdźmy chociażby na dłuższy spacer – to już aktywność fizyczna! W domu możemy poświęcić chociażby pół godziny na proste ćwiczenia, które może wykonać każda osoba, bez względu na wiek. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, by wykonywać wszystko regularnie.