Jak uchować dziecko od nadwagi?

Nie zaskoczy raczej nikogo fakt, że ludzi otyłych jest w Polsce coraz więcej. Z biegiem lat współczynnik ten wzrasta w zastraszającym tempie. Dotyczy to szczególnie małych dzieci i młodzieży szkolnej. Nasz kraj jest w czołówce dzieci najbardziej otyłych! Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia problem ten dotyczy aż 29 proc. polskich 11-latków!

Możemy sobie zadać pytanie, czym to jest spowodowane ? Dlaczego co trzecie dziecko ma problem z nadwagą? Odpowiedzi jest bardzo wiele. Głównymi czynnikami jest brak aktywności fizycznej oraz brak dobrze zbilansowanej diety.
Dzieci spędzają cały swój wolny czas na grach komputerowych, oglądaniu telewizji. Jedzą w tym czasie batoniki, czipsy lub fast-foody pogarszając tym samym swój stan.

Jak temu zapobiec ? Przede wszystkim chciałbym zachęcić wszystkich rodziców do aktywnego spędzania czasu wraz ze swoimi pociechami. Może być to np. wspólny spacer, wyjście na rower, basen. To nie tylko swego rodzaju wysiłek fizyczny, ale również świetny sposób spędzenia wolnego czasu w gronie rodziny. Drugą sprawą są nawyki żywieniowe dzieci. Zamiast słodkiego napoju do szkoły, dziecku możemy kupić np. wodę mineralną. Słodkie batony możemy zastąpić zdrowymi owocami. Dołączenie do codziennego menu warzyw również pozytywnie wpływa na metabolizm i rozwój dzieci. Co zrobić jak dziecko ma problemy z otyłością? Z pewnością nie można pozostać w tym momencie biernym licząc na to, że z wiekiem "wyciągnie się w górę" tracąc przy tym zbędne kilogramy. W tym przypadku warto zadbać o w pełni pełnowartościową dietę, w skomponowaniu jej może pomóc dietetyk oraz zapewnić dziecku odpowiednią ilość wysiłku fizycznego w trakcie dnia.