"Kobieta zmienną jest"- często słyszymy. Te znane słowa mają często odzwierciedlenie w przypadku zmiany fryzury, bądź koloru włosów. Nie każdą z nas stać jednak na profesjonalne usługi fryzjera, szczególnie gdy włosy rosną szybko i trzeba często farbować odrosty. Na szczęście na rynku dostępne są farby do włosów, którymi możemy się same ufarbować. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Sam proces farbowania jest bardzo prostu, gorzej jest z wyborem odpowiedniego koloru i odcienia, który będzie pasował idealnie do naszej urody.

Najważniejszym etapem w procesie doboru farby do włosów jest określenie naszego koloru naturalnego. Ważne jest czy nasze naturalne włosy mają ciepły odcień, czy też zimny, a także jaki odcień ma nasza skóra, brwi i rzęsy. Zbyt duży kontrast pomiędzy kolorem brwi a nowym kolorem włosów często psuje cały efekt. Osoby o ciepłym typie urody i o naturalnych włosach z ciepłym, złocistym połyskiem powinny również wybierać ciepłe odcienie podczas koloryzacji. Na przykład naturalne rudzielce dobrze będą wyglądały w ciepłych brązach, natomiast kruczoczarne włosy o chłodnym połysku sprawią, że będą ich cera będzie wyglądała na bladą i zmęczoną. Czasami jednak wystarczą jedynie delikatne jaśniejsze refleksy by ożywić nasz naturalny kolor lub modne ostatnio ombre hair. Jeżeli chodzi o wybór bardziej ekstremalnych kolorów farb bądź tonerów do włosów powinnyśmy również kierować się zasadą doboru do typu urody. Intensywny błękit na włosach nie będzie dobrze komponował się z cerą, która ma złociste, ciepłe zabarwienie.

Kiedy już określimy miej więcej jaki kolor chcemy mieć na włosach czas na starcie z półką sklepową zapełnioną farbami. Najlepiej nie sugerować się wyłącznie zdjęciem modelki z opakowania- na kolor jej włosów na wiele czynników na przykład światło i dokonana przez grafików obróbka graficzna zdjęcia. Barwa włosów modelki to z reguły prezentacja efektu jaki otrzyma się na maksymalnie rozjaśnionych włosach. Numer farby najczęściej składa się z dwóch cyfr.

Pierwsza z nich to oznaczenie poziomu koloru:

1 – czerń, granatowa czerń
2 – czerń z ciemnobrązowym połyskiem
3 – ciemny brąz
4 – średni brąz
5 – jasny brąz
6 – ciemny blond
7 – średni blond
8 – jasny blond
9 – bardzo jasny blond
10 – najjaśniejszy blond
12 – platynowy, farba z rozjaśniaczem

Drugi numer oznacza odcień:
0 –odcień naturalny, ani ciepły ani zimny
1 – popielaty, odcień zimny
2 – opalizujący, barwnik fioletowy z niebieskim lub perłowy
3 – złoty
4 – miedziany
5 – mahoniowy

W przypadku ciemnych farb warto również wybierać jaśniejszy odcień niż pożądany gdyż kolor wychodzi najczęściej ciemniejszy niż ten pokazany na opakowaniu. Można się również sugerować próbnikami dostępnymi w sklepach- wtedy możemy określić jak dany kolor wygląda w świetle i jakie ma refleksy.