Cukrzyca: dlaczego jest tak wielkim zagrożeniem?
Wzrastająca liczba zachorować na cukrzycę zbudza ogromne zaniepokojenie w świecie lekarzy. Choć współczesna medycyna jest w stanie radzić sobie z coraz bardziej skomplikowanymi chorobami, cukrzyca wciąż pozostaje dla nas wielkim zagrożeniem. Dlaczego ta choroba jest tak niebezpieczna?

Cukrzyca i zagrożenia z nią związane
Cukrzyca jest chorobą, która negatywnie wpływa na cały organizm i odbija się na ogólnym stanie zdrowia każdego pacjenta. Choroba ta jest wielkim zagrożeniem i dla układu krążenia chorego, i dla jego serca. By ograniczyć ryzyko dalszych komplikacji związanych z tą chorobą, należy zmienić swój styl życia. Co jest najważniejsze?

Jak w porę wykryć cukrzycę?
Im wcześniej cukrzyca zostanie wykryta, tym lepiej dla pacjenta. W postawieniu wczesnej diagnozy może pomóc zwykły test paskowy. Można go kupić w aptece, a przeprowadzenie takiego badania jest zadaniem bardzo prostym. Wystarczy tylko zanurzyć pasek w moczu, aby uzyskać informację na temat swego stanu zdrowia. Co można zrobić w chwili, gdy okaże się, że cierpimy na tak groźną chorobę jak cukrzyca?

Kontrola swego zdrowia to podstawa
Każda osoba, która choruje na cukrzycę, musi przede wszystkim nauczyć się obchodzenia z paroma prostymi sprzętami. Medycyna pozwala nam dziś m. in. na samodzielne sprawdzanie poziomu cukru, a niewielkie urządzenia można mieć zawsze przy sobie. Dzięki temu z każdej chwili możemy sprawdzić, czy nie zaczynają się problemy związane z nieprawidłowym stężeniem cukru we krwi. Każda osoba chora na cukrzycę musi się przyzwyczaić do takich urządzeń. Te osoby, w przypadku których problemem głównym okazuje się produkcja zbyt małych ilości insuliny przez trzustkę, muszą się również nauczyć wykonywania zastrzyków. Niestety, sztuczne podawanie insuliny najczęściej przebiega w taki sposób, zatem korzystanie z igieł i strzykawek staje się integralną częścią wielu pacjentów chorujących na cukrzycę.

Jak żyć z cukrzycą?
Życie z cukrzycą nie jest proste, a choroba nakłada na pacjentów wiele ograniczeń. Chorzy na cukrzyce muszą przede wszystkim uważać na to, co jedzą. Kontrola ilości spożywanego tłuszczu oraz cukru to podstawa, ważna jest też troska o utrzymanie prawidłowej masy ciała. Chorym zaleca się, by zrezygnowali z trzech „solidnych” posiłków na rzecz kilku mniejszych, co może im pomóc w utrzymaniu odpowiedniego stężenia poziomu cukru we krwi oraz w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. W tym ostatnim pomocna będzie też systematyczna aktywność fizyczna, zatem codzienna gimnastyka powinna stać się integralną częścią każdego dnia pacjentów walczących z tą chorobą. Przestrzeganie diety oraz systematyczne ćwiczenie nie jest jedynym obowiązkiem cukrzyków. Życie z tą choroba zmusza do kontrolowania stanu swego zdrowia oraz do uważania na wszelkiego rodzaju urazy. Wiadomo, że dla diabetyków poważnym zagrożeniem mogą się okazać infekcje dziąseł oraz wszelkiego rodzaju drobne rany.

Życie z cukrzyca nie jest łatwe, a liczne ograniczenia sprawiają, że część pacjentów wycofuje się z życia. A przecież nie musi tak być. Istnieją coraz liczniejsze grupy wsparcia oraz stowarzyszenia, dzięki którym osoby chore na cukrzycę mogą poznać inne osoby dotknięte takim problemem i liczyć na ich wsparcie w trudnych chwilach.