W trosce o zdrowie piersi – jakie badania pozwalają w porę wykryć raka?

Jest jedną z najgroźniejszych chorób, choć jego wczesne wykrycie daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie. Rak piersi nie musi być wyrokiem śmierci – wystarczy, że w porę wykonamy odpowiednie badania. Podstawa to samobadanie piersi, które pozwoli nam w porę wykryć niepokojące zmiany i zgłosić się z nimi do lekarza. Specjalista może nas z kolei skierować na dalsze badania, które potwierdzą lub wykluczą raka. Jakie badania odgrywają najważniejszą rolę w profilaktyce tak podstępnej choroby, jaką jest rak piersi?

Badania ultrasonografemwstęp do badania mammograficznego
Badanie USG może pomóc w sprawdzeniu stanu piersi, a jego wyniki mogą się okazać wskazaniem do przeprowadzenia dokładniejszych badań, np. badania mammograficznego. Badanie USG to nic innego, jak sprawdzenie wybranego fragmentu ciała za pomocą fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Fale te są przemieniane w obrazy, które dają sporo możliwości w profilaktyce raka piersi. Wyniki badania USG pozwalają zatem ustalić, czy mamy do czynienia z torbielami czy z litymi guzkami. Badanie takie pomaga też w kontrolowaniu stanu piersi młodych kobiet, w przypadku których grubość tkanki piersiowej sprawia, że badanie mammografem nie wchodzi w grę. Warto jednak pamiętać, że dobre wyniki profilaktycznych badań USG nie mogą usypiać naszej czujności. Jest to badanie pomocne, które warto wykonywać systematycznie, choć w trakcie tego badania mniejsze zmiany nowotworowe zazwyczaj nie są wykrywane.

Mammografiaradiologiczne badanie piersi i jego rola w profilaktyce raka
W profilaktyce raka piersi takie badanie, jakim jest mammografia, odgrywa bardzo ważną rolę. Dlaczego? Bo mammografia pozwala wykryć nawet te najdrobniejsze zmiany zachodzące w piersi. Dzięki niej można ustalić, czy zmiany te są związane z rakiem, czy też ich obecność nie stanowi zagrożenia dla życia pacjentki. Badania mammografem przeprowadza się w chwili, gdy lekarz podejrzewa raka piersi, często jednak mammografia traktowana jest jako element profilaktyki. Dzieje się tak w przypadku kobiet, którym rak piersi już raz utrudnił życie. W ich przypadku dokładne badania pozwalają wykrywać ewentualne nawroty choroby. Profilaktyczne badanie mammograficzne jest też bardzo ważne w przypadku kobiet po 40. roku życia, w przypadku których zagrożenie rozwoju choroby nowotworowej staje się coraz większe.

Biopsja otwarta, czyli usunięcie guzka
Biopsja otwarta to częste badanie, które połączone jest z usunięciem podejrzanego guzka. Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane w przypadku kobiet po 30. roku życia, w przypadku których ważne staje się usunięcie raka w jego możliwie jak najwcześniejszym stadium. Biopsja otwarta polega zatem na usunięciu guzka. Jest to prosta operacja, którą zazwyczaj przeprowadza się w szpitalu przy znieczuleniu ogólnym. Najważniejszym zadaniem w przypadku tego badania jest wycięcie guzka, pobranie jego tkanki i dokładne przebadanie jej w celu określenia, czy jest to guzek łagodny, czy też zmiana o charakterze złośliwym. W przypadku zmiany łagodnej zabieg kończy się na usunięciu guzka. Jeśli jednak lekarze stwierdza raka, niezbędne staje się usunięcie całej piersi.

Badania histopatologiczne – co widać pod mikroskopem?
Z biopsją wiąże się kolejne badanie, znane jako badanie histopatologiczne lub mikroskopowe. I tu przedmiotem badania jest tkanka pobrana w trakcie biopsji. Lekarza prowadzącego takie badanie interesuje zarówno sam guz, jak i otaczające go tkanki. Badanie takie pozwala określić rodzaj raka, pozwala też sprawdzić, czy organizm reaguje na obecność nowotworu. Dowodem na taką reakcję jest obecność komórek układu odpornościowego, które również można dostrzec pod mikroskopem.

Współczesna medycyna to coraz szersza wiedza na temat tak podstępnej choroby, jaką jest rak piersi. W walce z nią wykorzystywane są coraz dokładniejsze badania, dzięki którym można ustalić formę choroby oraz jej zasięg. Takie badania, wykonane w porę, mogą uratować nam życie, warto zatem o nich pamiętać.