Żylaki – co każdy z nas wiedzieć powinien?

Są przypadłością niezwykle powszechną i uciążliwą. Mogą sprawiać sporo bólu, a często są też przyczyną poważnych kompleksów. Żylaki szpecą nasze nogi, sprawiają sporo problemów z poruszaniem się, a często są źródłem bólu. Jak z nimi walczyć?

Czym właściwie są żylaki?
Żylaki to nic innego, jak poszerzenia żył, które powstają w kończynach dolnych. Zazwyczaj atakują podudzia i uda, sprawiając tym samym sporo problemów. Nieestetyczny wygląd oraz wiele problemów związanych z pogarszającym się samopoczuciem to czynniki, które każdego pacjenta cierpiącego z powodu żylaków skutecznie zachęcają do podjęcia walki z tym problemem. Warto jednak pamiętać, że leczenie żylaków nie jest prostym zadaniem, zatem najlepszym sposobem na walkę z nimi jest profilaktyka oraz unikanie tych czynników, które mogą skutkować rozwojem żylaków.

Skąd biorą się problemy z żylakami?
Czynników, które mają wpływ na pojawienie się żylaków, jest sporo. Nie wszystkim możemy się ustrzec, jednak zastosowanie się do kilku prostych porad może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków w naszym przypadku. Wiadomo, że główną przyczyną problemów z żylakami jest utrudniony przepływ krwi, co jest m. in. skutkiem uszkodzenia zastawek żylnych. Na problemy z żylakami mogą też wpływać hormony oraz drobne błędy, popełniane przez nas każdego dnia. Zbyt długie stanie w jednej pozycji, siedzący tryb życia i brak ruchu, noszenie zbyt obcisłych ubrań – oto główne przyczyny problemów z żylakami. Unikanie ich jest jedną z podstawowych zasad, na jakich w przypadku żylaków opiera się profilaktyka. Ważne jest tez uważne obserwowanie swego ciała, dzięki czemu leczenie żylaków można podjąć w chwili, gdy pojawią się ich pierwsze objawy. Na jakie symptomy należy zwrócić szczególną uwagę?

Jakie objawy świadczą o początkach problemów z żylakami?
Pierwsze objawy problemów z żylakami są dość charakterystyczne. Uczucie ciężkości nóg, ból oraz obrzęki – oto symptomy, które są najczęściej występującymi problemami w przypadku żylaków. Uczucie kłucia w nogach oraz przebarwienia skóry to problemy, które pojawiają się w późniejszym czasie. Żylaki są też często przyczyną powstawania ran i owrzodzeń, które dodatkowo utrudniają życie osobom borykającym się z tym problemem. W jaki sposób można sobie pomóc?

Współczesna medycyna w walce z żylakami
Ponieważ żylaki są jednym z najpowszechniejszych problemów współczesnego świata, medycyna zna coraz więcej skutecznych metod zwalczania tego problemu. Leczenie żylaków wymaga jednak cierpliwości i konsekwencji, szczególnie w chwili, gdy operacyjne usuwanie żylaków jest niemożliwe. To właśnie operacyjne usuwanie żylaków cieszy się dziś największa popularnością, choć w mniej poważnych przypadkach stosuje się mniej radykalne sposoby. Nie brak na rynku elastycznych bandaży oraz specjalnych pończoch, które mają pomagać osobom cierpiącym z powodu żylaków. Nie brak też maści, które wzmacniają naczynia krwionośne, zwalczają obrzęki i łagodzą ból – tak często występujący w przypadku żylaków.

Żylaki to uciążliwa przypadłość, której nie można ograniczać tylko i wyłącznie do problemu estetycznego. Bolesne obrzęki, rany oraz owrzodzenia – wszystkie te problemy sprawiają, że wykonywanie codziennych zadań staje się znacznie trudniejszym zadaniem. Warto więc pamiętać o profilaktyce i w porę zadbać o stan swych żył.